Vítkův hrádek či Vítkův kámen (běžně se používají oba dva názvy) nalezneme v nejvýchodnější části Šumavy, nedaleko vodní nádrže Lipno. Kromě toho, že jde o nejvyšší vrchol Vítkokamenské hornatiny, tak jde i o nejvýše položený hrad v ČR. Z věže hradu se naskýtají hezké rozhledy nejen na blízké okolí, ale i na vrcholy vzdálenější (až do Alp).
Ideálním výchozím bodem pro výstup na vrchol je obec Frymburk, případně lze auto zaparkovat i na Frýdavě (z Frymburku sem jezdí přívoz). Já svou výpravu započal na Frýdavě a skončil ve Frymburku, takže jsem se přívozem svezl jen jednou…
Z Frýdavy se vydávám po žluté značce vedoucí až do osady Svatý Tomáš. Zpočátku vede cesta po úzké silničce, poté silničku opouští a prudčeji stoupá lesem (pokud bychom pokračovali stále po oné silničce, rovněž bychom se dostali do osady Svatý Tomáš). Po pár desítkách minut opět vycházím na asfaltovou silničku, která mě po chvíli dovede k rozcestí Uhliště. Zde opouštím silničku a opět začínám strměji stoupat. Stoupání vrcholí zhruba na kótě 1 000 m a následuje kratší klesání až ke Svatému Tomáši. Kousek pod nejvyšším bodem tohoto úseku se vpravo od stezky nacházejí menší skalní útvary. Po chvíli docházím do již zmiňovaného Svatého Tomáše s k vzhledem velikosti osady až nepřiměřeně velkým kotelíkem (vysvětlení je však prosté – dříve byla osada mnohem zalidněnější a i v okolí se nacházely další, nyní již zaniklé osady – tato oblast spadala do pohraničního pásma s zákazem vstupu civilistům). Nyní však již osada opět žije, nachází se zde hned několik restaurací, vše je vzorně opraveno a udržováno.
Odtud si udělám krátký odskok kolem zamokřených luk k dalším, již o něco větším skalním útvarům (keš GC21K87). Tu úspěšně odlovím a po návartu zpět mě čeká závěrečný výšlap na samotný Vítkův hrádek, kde nejprve lovím keš (po chvíli hledání se to povede – GCN93N). Poté již po zaplacení vstupného stoupám na vyhlídkovou věž, odkud se mi naskýtá slušný výhled na okolní kopce a údolí. Lidí je zde hodně, neboť zde probíhá jedna část extrémního policejního závodu Šumaman (jejich účastníky jsem potkal již cestou na Svatý Tomáš, kterak běželi s raftem v rukou, ale až zde jsem zjistil, co to bylo za blázny…).
Z Vítkova hrádku mě čeká kus cesty stejný jako při výstupu – přes sv. Tomáš až k rozcestí Uhliště. Odtud však místo žluté (po té jsem sem došel při výstupu) a dále jdu kus beze značky po lesních cestách různé kvality a pohodlnosti (mohl bych jít po červené značce, ale ta zbytečně klesá až do Přední Výtoně). Cesta je to sice místy lehce nepohodlná, ale je tu zase klid… Takto mimo značené cesty nakonec dojdu až k Mariánské kapličce nad Přední Výtoní (keš GC1AB57). Ta je hezky opravena a nabádá ke chvilce rozjímání. A mě čeká již jen závěrečná část cesty k přívozu do Frýdavy. Ten stíhám na poslední chvíli, ale je zde plno cyklistů, ovšem nakonec se všichni vlezeme. Přívoz mě přěveze přes Lipno do Frymburku, kde prohlídkou středu tohoto městečka své putování končím.
Geomorfologické zařazení vrcholu: celek Šumava, podcelek Trojmezenská hornatina, okrsek Vítkokamenská hornatina, podokrsek Výtoňská hornatina
Délka trasy: 20 km
Co je zajímavého na trase: osada Svatý Tomáš, Vítkův hrádek, Mariánská kaplička nad Přední Výtoní, centrum Frymburku
Kešky po trase::GC21K87, GCN93N, GC1AB57, GC25FM6
Voda, občerstvení: Svatý Tomáš, Vítkův hrádek, Frýdava, Frymburk
Co je zajímavého v okolí: Stezka korunami stromů nad Lipnem nad Vltavou, kopec Marta nad Frymburkem s kapličkou, křížovou cestou a hezkým výhledem
Kdy vyrazit? květen – konec září (otvírací doba vyhlídkové věže na Vítkově hrádku)